Fotokolāža Elīnas Tropas foto, VEF Tautas gāzmaskas foto un teksts

1938.gada 28.septembrī Valsts un Ministru prezidents K.Ulmanis parakstījis Likumu par iedzīvotāju apgādi ar tautas gāzmaskām, uzdodot personām par saviem līdzekļiem iegādāties gāzmaskas, kara ministram noteikt apgādes kārtību un izstrādājuma cenu, vienlaicīgi nosakot, ka par likuma normu nepildīšanu piemērojama kriminālatbildība.

Unikālu, 1939.gada 12.septembrī Valsts elektrotehniskajā fabrikā (VEF) ražotu, ideāli saglabātu ar speciālo iepakojumu un lietošanas pamācībām Tautas gāzmasku muzejam dāvinājusi Elīna Tropa. Gāzmasku 1940.gada 4.martā iegādājies viņas vectēvs, „Rīgas spirta un degvīna rūpnīcas” (tagadējā a/s „Latvijas Balzams”) tehnologs Jānis Gailītis un saglabājusi māte Sarmīte Gailīte.

Savulaik VEF ražoja visas iespējamās Latvijā pieprasītās preces, kā tālruņu aparātus, telefonu centrāles, gludekļus, gāzmaskas, skuvekļus, elektroniskos svarus, spuldzes, unikālo fotoaparātu “Minox”, radioaparātus, pazīstamā latviešu aviokonstruktora Kārļa Irbīša projektētos lidaparātus (modeļa kopija skatāma Rīgas Motormuzeja ekspozīcijā) un daudz ko citu.